Tiillä ja väylällä
Simulaattorissa pallo lyödään suurelle valkokankaalle heijastettuun kuvaan. Ennen pallon osumista valkokankaassen mittaavat simulaattorin kamerat pallon nopeuden, nousukulman ja kierteen. Laitteen tietokone laskee kameroilta saatujen arvojen perusteella pallon lentoradan, joka heijastetaan valkokankaalle, jolloin pallo näyttää jatkavan lentoaan kuvassa.
Pelin alussa kone heijastaa valkokankaalle näkymän pelattavan reiän tiiltä lippua kohti ja ilmoittaa etäisyyden lipulle metreinä tai jaardeina. Golfsimulaattorissa voi pelata 1-10 henkeä. Kukin pelaaja suorittaa avauslyöntinsa vuorollaan. Lyönnin jäkeen pallon lentorata näkyy kuvasssa, lisäksi kone ilmoittaa lyönnin pituuden ja suunnan tarkasti numeroin. Kone huolehtii lyöntivuoroista golfin sääntöjen mukaan, laskee käytetyt lyönnit ja mahdolliset rangaistukset. Kun pelaajalla on jälleen lyöntivuoro, näyttää kone näkymän lipun suuntaan siitä kohdasta, mihin pallo pelaajan edellisellä lyönnillä oli päätynyt.
Greenillä
Kun kaikki pallot ovat pelattu greenille, ilmoittaa kone kullekin pelaajalle puttausalustaan merkityn "puttauspisteen", josta pallo putataan reikään. Kun pallo on putattu reikään näppäilään konelle käytettyjen puttien lukumäärä, jonka kone lisää ennen greeniä käytettyihin lyönteihin.
Yleistä
Kone huomioi pelaajan joutumiset erityyppisiin esteisiin, kuten hiekkabunkkeri, karheikko ja vesieste. Simulaattorissa on myös erilaiset lyöntialustat karheikolle, väylälle ja hiekkaesteelle. Simulaattorin kirjointin pitää pelaajille tuloskorttia. Laitteen mallista riippuen koneessa voidaan pelata eri kenttiä ja eri pelimuotoja. Koneissa on myös Driving Range toiminto lyöntiharjoittelua varten.